Zhusťovanie prúdom vzduchu bolo vyvinuté na konci 70-tych rokov 20. storočia v Japonsku a je známe aj ako proces SEIATSU. Proces formovania využíva dvojstupňové zhusťovanie. Formovacia zmes sa najprv naváži do dávkovacej násypky a potom sa ňou rovnomerne naplní rám. Nad formu sa umiestni lisovacia hlava. Zdvihnutím stola stroja sa forma hermeticky uzavrie a následne sa formovacia zmes predzhustí vystavením prúdu stlačeného vzduchu na 0,5 až 1,5 sekundy. Počas tohto procesu vzduch prúdi cez formovaciu zmes a uniká odvdzušňovacími otvormi v modelovej doske. V druhej etape sa formovacia zmes následne zhustí hydraulickým lisovaním.
Účinok silového pôsobenia na zrná ostriva vyvolaného prúdiacim vzduchom
1 – modelová doska s vetracími otvormi, 2 – formovacia komora alebo rám, 3 – dutá lisovacia doska s otvormi na prívod vzduchu, 4 – jednotlivé zrná ostriva
Pri prúdení vzduchu cez formovaciu zmes pôsobí tlak vzduchu na každé jedno zrno formovacej zmesi istým silovým účinkom v smere prúdenia, ako je to schematicky prezentované. Takýmto spôsobom vháňa prúdiaci vzduch formovaciu zmes do každej priehlbiny na modeli. Zhustenie sa zvyšuje v smere prúdenia vrstva po vrstve, a to tak, že formovacia zmes je najviac zhutnená v zónach priliehajúcich k modelu. Ako sa zvyšuje hustota formovacej zmesi, tak sa znižuje jej priedušnosť, čím sa zvyšuje odpor voči prúdeniu. Vyšší odpor vedie k väčším rozdielom tlaku, a tým k ďalšiemu nárastu zhustenia formy.